Bursa Kombi Servisi

Bursa Kombi Servisi

Uzmanlar yılda en az bir kez yapılması gereken periyodik doğalgaz ve kombi bakımını yaptırmamış olanları uyarıyor.

Kombilerin sorunsuz olarak yüksek performansta çalışması ve doğalgaz faturasının cebi yakmaması için kış gelmeden işin ehli kişilere kombi bakımının yaptırılması gerekiyor. Hem olası arızalarının önüne geçmek, hem de doğalgaz faturalarını düşürerek sağlıklı bir kış geçirmek istiyorsanız kombi bakımı yaptırmayı unutmayın.

Kombi Servisi yaptıranlar enerji tasarrufu elde ederek daha az fatura öderken, kombilerinin uzun ömürlü ve verimli olmasını da sağlıyor.

Bakımı yapılmamış kombilerin beklenmedik kazalara davetiye çıkardığını hatırlatan uzmanlar, kışın daha hesaplı ve güvenli şekilde ısınmak isteyenlerin bakım işini, uzman kişilere teslim etmeleri gerektiğini de hatırlatıyor.

BURSA KOMBİ SERVİS  YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 • Bakım sırasında neler yapılacağı konusunda bilgi verilmesini isteyin.
 • Öncesinde kombi kapağını açmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi ile kombinin çalışma verimliliğini kontrol ettiğinden emin olun
 • Kombinizin kritik güvenlik aksamlarının; bacalı kombilerde limit sensörü ve çekiş durumunun, yoğuşmalı kombilerde ise su haznesi temizliğinin ve kalorifer gidiş hattı yönündeki çamur ayrıştırıcı filtrelerin kontrolden geçirildiğinden ve sorunların giderildiğinden emin olun.

Bursa kombi Servis fiyatları

Kombi Servis fiyatları değişkenlik gösterse de Bursa Lider Teknik Servis firması olarak servis fiyatlarımızı sabit tutuyoruz. Size en uygun fiyata servis hizmeti sağlıyoruz.

Bursa çevresine KOMBİ Servis Hizmeti Sağlıyoruz. Bu Güne Özel %50 İndirim Fırsatı. Yaptığımız Tüm İşlere Tam 1 Yıl Garanti Veriyoruz.


Bursa kombi servisi

Kombiler günümüzde en çok kullanılan cihazlar arasında geliyor. Gerek ısınma gerekse sıcak su sağlaması açısından bu cihazlar yeni nesil cihazlardan biridir. Standartları yüksek olan kombilerde farklı markalar ve modeller mevcuttur. Ancak her kombi cihazı aynı prensip ile çalışır. Bu cihazlarda meydana gelen sorunlar da genelde aynıdır.

Profesyonel bir kombi servisi firması olarak kombilerde meydana gelen sorunların giderilmesinde son derece yüksek standartlarda hizmetler vermeye gayret ediyoruz. Kombilerin çalışmasını durduran ya da performansını düşüren bu sorunların giderilmesi için alanında en iyi olan personellerden hizmetler alıyoruz. Standartlarımız son derece yüksek olup bu hizmetleri verirken yeni nesil bakım ve onarım çalışmaları yapmaya gayret ediyoruz.

Kombilerde Meydana Gelen Sorunlar

Kombilerde birçok farklı sorun meydana geliyor. Bu sorunların giderilmesinde profesyonel ekiplerle çalışıyoruz. Firmamız bu konuda son derece yüksek standartlarda hizmetler veriyor. Kalite standartları konusunda en iyisini sunarak kombilerin kullanım ömürlerini uzatmaya gayret ediyoruz. Kombilerde en çok karşılaşılan sorunlar arasında şunlar sayılabilir:

 • Kombilerin patlamalı yanması
 • Kombilerin su kaçırması
 • Tüm ışıklarının yanmaya başlaması
 • Sıcak su bölümünde problem olması ve sıcak su gelmemesi
 • Kırmızı ışık problemi

En çok karşılaşılan problemler bunlardır. Bunların dışında kombilerde donanımdan kaynaklı olan ve parçaların işlevini yitirmesinden kaynaklı sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu sorunlar için de firmamız yüksek standartlarda hizmetler vermektedir.

Kombi Bakım ve Onarımında Profesyonel Destek

Kombilerde bakım ve onarım konusunda müşterilerimize profesyonel destek sunuyoruz. Kalite odaklı olarak çalışan firmamız sadece onarım çalışması gerçekleştirmiyor, aynı zamanda bu konuda periyodik bakım çalışmaları da yapıyor. Her yıl yapılan bakım çalışmaları sayesinde kombilerinizde büyük sorunlar ile karşılaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Daha yüksek standartlarda çalışmasını beklediğiniz bir kombi için mutlaka periyodik olarak bakım hizmeti almanız gereklidir.

Bakım ve onarım çalışmaları sırasında bizlere öncelikle bir arıza kaydı bırakmanız gerekiyor. Müşteri hizmetlerimize bıraktığınız arıza kayıtları sırasında mutlaka en iyi şekilde destek vermeye özen gösteriyoruz. Gün içerisinde sizinle iletişime geçen ekiplerimiz kombilerin olduğu yerlere geliyor ve çalışmaları daha rahat şekilde gerçekleştiriyor.

Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalı?

Kombilerin arızalanmaması ve performansı düşmemesi için belirli dönemlerde bakımlarının yapılması gerekiyor. Bakımı yapılan bu ürünler hem daha uzun yıllar sorunsuz çalışıyor hem de kişileri enerji tasarrufu bakımından hoşnut ediyor. Kombi bakımını yaptırmak için uzun yıllar geçmesini beklemeyin. Kombilerden yüksek bir verim almak isterseniz her sene mutlaka gerekli bakımları yaptırmaya özen gösterin.

Bahar ayında yapılacak bir bakım sayesinde kombiniz tüm yıl boyunca hem sorunsuz çalışacak hem de uzun bir süre doğalgaz faturanızda ciddi bir yükselme hissetmeyeceksiniz. Kombilerin bakımlarının yapılmasında profesyonel firmamızdan her zaman hizmet desteği alabilirsiniz.

Kombi Bakımı Neden Gereklidir?

Kombilerin bakımlarının yapılması son derece gerekli durumlardan biridir. Bu bakımların yılda en az bir defa yapılması bu cihazların daha uzun ömürlü olmasını sağlar ve daha yüksek kapasitede bir çalışma ortaya çıkarır. Firmamız bu bakım çalışmaları sırasında aynı zamanda onarım gerektirecek durumları da tespit eder ve olası arıza durumlarının önüne daha erken geçme imkânı bulur.

Kombi onarımı sırasında karşılaşılan sorunlarda bir parça değişmesi gerekiyor ise mutlaka bu parçaların mutlaka orijinal olmasına özen gösteriyoruz. Standartlarımızın yüksek olması ve her müşterimize zamanında yetişiyor olmamız firmamızın profesyonelliğini de en iyi şekilde ortaya sermektedir. Firmamızdan destek almak isterseniz her zaman müşteri hizmetlerimize arıza kaydı bırakabilirsiniz.

Bursa kombi BAKIMI,  Kombi BAKIMI ve Kombi bakım servisi ve fiyatları

Bursa Kombi Servisi

Bursa Kombi Servisi; kombiler hem sıcak su ihtiyacımızı sağlamak hem de kışın ısınma ihtiyacımızı sağlamak amacı ile yoğun önemlidir. Bu nedenle kombilerin rutin tamiri ya da arızalandığında yetkili kişilerce onarımı epey önem taşımaktadır. Bursa Kombi servisi konusunda yoğun iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Çalıştığınız işletmenin bu konuda yetkili olması, bilgi birikimi tam kişilerle çalışması sizin ürününüz için epey önemlidir. aksi halde size ek istenmeyen masraflar çıkarılabilmektedir. Bu nedenle çalıştığınız firmanın geçmişi, mamul bilgisi gibi konuları yoğun iyi bir tasvirde araştırmalısınız.

Bursa Kombi Tamir, Bakım, bozukluk Yetkili ve uygulama Servisleri

Günümüzde kombi servisi olarak hizmet veren çokça işletme bulunuyor. Bu firmaların kombi bakımı ve Bursa kombi servisi yapabilmesi için yetkili olması sizin de hem işinizi kolaylaştıracak hem de güvenli bir görev yardımı almanızı sağlayacaktır. Kombilerin dönemlik bakımları sürekli hizmetler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle hizmet hizmeti aldığınız firmanın kombiler ile ilgili her çeşit bilgi birikimine sahip olduğundan emniyetli olmalısınız.

Kombi tamir Servisi

Kombi servisi olarak hizmet yapan işletmeler kombi dışında de çalışma yapmalıdır. Yani kombinin bağlantılı olduğu tüm noktalar firmanın ilgi alanına girmelidir. Örneğin,

 1. Petek borularının temizliği
 2. Kombi iç bakımı
 3. Baca temizliği
 4. Sıcak suyun alayı peteklere eşit dağılıp dağılmadığının kontrolü
 5. Peteklere giden boruların temizliği

hepsi bu noktalar Bursa kombi servisi firmalarının ilgilenmesi gereken konulardır. Yani örneğin kombiniz yeteri kadar ısı yaymıyorsa gelen servisin yukarıda saydığımız konular ile de ilgilenmesi gerekiyor. tüm bunların birlikte yapılıyor olması kombi servisi konusunda tam anlamıyla kaliteli bir destek almanızı sağlayacaktır. Bu sebeple çağırdığınız servis ile hepsi bu noktaları konuşmalısınız. Ücret konusu da bu bilgilere göre belirlenmektedir. Sadece kombi tamiri yapan bir servis ile yukarıda saydığımız hepsi hususlar ile ilgilenen servislerin ücretleri aynı olmamaktadır.

Kombi Servisinde Olması lazım Özellikler

Bursa Kombi servisi aslında çokça servisten yoğun daha mühim servislerdir. Doğal gaz bağlantısı olduğu için kombi gibi ürünlerin hem tamiri hem de tamir işlemi oldukça önemlidir. Bu sebeple bakımda ve onarımda çok tedbirli olunması gerekmektedir. Kombi servisi çağırdığınızda servisin öncelikli olarak, bu konuda yetkili olmasına dikkat etmelisiniz. firmanın bu konudaki geçmişini araştırabilirsiniz. Yani kombi tamiri ya da kombi servisi gibi konularda deneyimi olup olmadığı konularında bir araştırma yapabilirsiniz.

Bursa nüsha bölüm Değişimi

Kombi servisi özellikle nüsha bölüm değişimleri konusunda zarar olabilmektedir. Yani siz kombi bakımı için çağırdığınız firmanın nüsha parça değişimi ile karşı karşıya kaldığınız süre bu konuda bir endişe yaşayabilirsiniz. Öncelikli olarak asıl kopya parça kullanılıp kullanılmadığı, fiyatlamanın nasıl belirleneceği, nüsha bölüm garantisinin olup olmadığı gibi konularda emin olmanız gerekmektedir. Yani kopya parça değişimlerinde servisten mutlaka güvence istemelisiniz.

Aynı parça nedeniyle tekrar mamul bozulursa bu durumda ek bir ücret verme gibi bir durumunuz olmamalıdır. Güvenilir hizmetler bu konuda yedek bölüm değişimi yapıldığı zaman en az 6 ay nüsha parça yenilik garantisi vermektedir. Yani siz aynı arızadan dolayı tekrar servis çağırdığınızda eğer yedek bölüm kaynaklı bir hasar varsa bu olayda ek bir ücret sizden talep edilmiyor. kopya parça konusunda marka dayanağı yoğun kritik olmaktadır. Ünlü markalar (Baymak, Demirdöküm, Alarko, Viessman…) çoğunlukla servislere kopya parçalar konusunda yardım vermektedir. Bu sayede servislerde kopya parça problemi bulunmamaktadır. lakin biraz daha küçük markalarda süre süre nüsha bölüm sorunları yaşanabilmektedir. Bu da zaman süre müşteriler ve servisler arasında sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Bursa Kombi hizmet Fiyatları

Kombi servisi fiyatları markaya ve görev hizmetlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle net bir görev fiyatı belirlemek olabilir olamamaktadır. günlük yetkili servisler ve aynı zamanda hem tamir hem de bakım yapan hizmet fiyatları biraz daha çeşitli olabilmektedir. Bu gibi hizmetler hizmet konusunda müşterilerine tam yardım sağladıkları için ücretlendirme konusunda da diğer hizmet markalarına göre biraz çokça gelebilir ancak sundukları servis açısından bakıldığında çokça kişinin memnun kaldığı görüldüğünden hizmet fiyatlarında bir müşteri şikayeti oluşmamaktadır.

Bursa Marka Ayrımı Yapılmadan servis İmkanı

hizmet imkanı sağlayan firmaların marka ayrımı yapmadan hizmet desteği sağlamaları hem firmaların hem de müşterilerin işini kolaylaştırmaktadır. Servislerin tek bir marka üzerinden müşterilerine servis sunması müşteriler açısından aksaklık oluşturmaktadır. Bu nedenle birden çokça marka ile etkin yani her markanın ürününden anlayan servislere gerek bulunmaktadır. Bu tarz hizmetler müşterilerin kombilerinde bir zarar yaşaması halinde marka ayrımı yapmaksızın kombideki sorunun ne olduğunu anlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu gibi servislerde kombilerin değişmesi gereken aksamları için de bir hasar bulunmuyor. Her parçayı her zaman bulabilmek mümkün oluyor. Yani kombi servislerin sadece nüsha parçası olmadığı için görev vermediği gibi durumlar bu tasvirde nitelikli servis veren kombi servislerinde yaşanmıyor. Bu olay da müşterilerin daha nitelikli görev almasını sağlıyor.

Uzman ekip emin Hizmet

Servislerin nitelikli bir görev sağlaması için aktif kişilerin de bu konuda bilgi birikimlerinin kâfi seviyede olması gerekmektedir. Özellikle doğalgaz ile bağlantısı olan ürünlerde bu gibi durumlar daha çok ön plana çıkmaktadır. Kombiler hem ısınma hem sıcak su ihtiyacını karşılayan ürünler olduğu için kombi servislerinde faal kişilerin hem tamir hem de bakım konusunda uzman olmaları çok ciddi olmaktadır. ters halde kombi servisleri alıcı memnuniyeti açısından çok da olumlu olmayacaktır. Servislerdeki personellerin bu konuda yeterli eğitimi ve deneyimi bulunmalıdır. Hem müşteri iletişimi hem de uygulama takım gibi kavramların ayrımının yapılması önemlidir. Yani müşterileri ile ilişkileri seviyeli bir biçimde düzenleyecek kişiler ile teknik anlamda servis verecek olan kişilerin ayrımı dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Böyle durumlarda müşterilerin alacağı servis de hem emin hem de daha nitelikli olacaktır Bursa kombi servisine için hemen bize ulaşın.

Bursa Teknik Servis Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıkla

Bursa Hakkında

Bursa, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2019 itibarıyla 3.056.120 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya’da 28. Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr’dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.

Ekonomik açıdan Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa’da en çok Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa’nın Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye’nin en önemli birkaç sanayi kentinden biridir. Şehir İstanbul’dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-10 sezonunda Süper Lig şampiyonudur.

Bursa, sanayi istatistiklerine göre Türkiye’nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezidir. CNN International tarafından Türkiye’nin Detroit’i yakıştırması yapılmıştır. Tofaş-Fiat, Renault, Bosch, Peugeot, Karsan Otomotiv, binek otomobil ve ticari araçlar ile Cobra Güleryüz otobüs fabrikaları Bursa’da bulunmaktadır. Bursa’nın otomotiv sanayinin Türkiye’de merkezi olmasından dolayı kurulan Bursa Otomobil Müzesi yine bu şehirde bulunmaktadır.

İçindekiler

 1. Tarihçe
 2. Osmanlı dönemi
 3. Cumhuriyet dönemi
 4. Coğrafya
 5. İklim
 6. Nüfus
 7. Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 4 Şubat 2020 verileri)
 8. Ekonomi
 9. Sanayi
 10. Kültür
 11. Sanat
 12. Mutfak
 13. Turizm
 14. Arkeolojik sit alanları
 15. Antik kentler
 16. Höyükler
 17. Konum
 18. Spor
 19. Yönetim
 20. Merkezi Yönetim
 21. Yerel yönetim
 22. Eğitim
 23. Medya
 24. Bursa’da yayın yapıp kapanan Yerel TV Kanalları
 25. Altyapı
 26. Ulaşım
 27. Sağlık
 28. Kardeş şehirler
 29. Galeri
 30. Kaynakça
 31. Dış bağlantılar

Tarihçe

Bursa’da şimdilik bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar’dan bilinmektedir. Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Bu tabakalardaki kültür, çanak çömleğin gelişmiş olarak ortaya çıktığı, mimarinin dörtgen planlı, bol miktarda ahşap destekli kerpiç kullanılarak inşa edilmiş yapılardan oluştuğu tabakalardır. Bursa’da David French, Mehmet Özdoğan ve Jacop Roodenberg’in arkeoloji ile ilgili çalışmaları tarih öncesiyle ilgili pek çok yeni bilgi ortaya koymuştur.

Bursa ve civarında MÖ 4000’li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır; fakat yöreye ait kesin bilgiler MÖ 700’lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden Mysia olarak söz etmektedir. Günümüzde Bursa yöresinde Mysia yerleşmelerini anımsatan iki köy bulunmaktadır: Misi (Gümüştepe) ve Misebolu.Ayrıca Prof .Dr. Semavi Eyice,belgesel yönetmeni Tekin Gün yaptığı yüzey çalışmaları sırasında Kentin 14 km batısında, Çayırköyü’nün 1 km güneybatısındaki “Çayırköy Höyüğü’nün” boyutları da Demirtaş Höyüğü ile aynıdır.Burada bulunan seramik parçalarında gri, kırmızı, kahverengi ve siyah renkler hakimdir. Bulunan seramik parçalarının önemli kısmı elde yapılmış, çok azı ise çarkta yapılmıştır. Höyüğün en eski buluntusu MÖ. 2700-2500 yılına erken Bronz Çağı’na işaret etmektedir.

Bursa, 1204-1261 yılları arasında İznik’e bağlıdır, genelde kale içinde kalmış, fazla büyüyememiştir.

Osmanlı dönemi

Ayrıca bakınız: 

Bursa’daki gayrimüslimler

Anadolu Selçuklu Devleti’nin zayıflayıp dağılmaya başlamasıyla kurulan Anadolu Beylikleri içinde zamanla gelişen Osmanlı Beyliği, çevredeki tekfurların arazilerini de alarak güçlenmiştir. Bursa, 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış, uzun süren kuşatmadan sonra 6 Nisan 1326’da Osman Bey’in oğlu Orhan Bey tarafından alınmıştır. 1335 yılında başkent Bursa’ya taşınmış ve kentte büyük imar hareketleri yaşanmıştır.

Osmanlılar Bursa’yı aldıklarında kent sadece hisar içinden ibaretken, Orhan Gazi şehri hisarın dışına çıkararak Orhan Gazi Külliyesini kurdurtmuştur. Surlar dışında mevcut yerleşmeye yakın, hakim noktalarda cami, hamam, imarethane, darüşşifa, medrese gibi kamu yapıları inşa edilerek bu külliyelerin çevrelerinde konut alanları yaratılmış ve böylece bir yerleşme geleneği başlamıştır. Başkent, 1363 yılında (I. Murad Hüdavendigâr döneminde) Edirne’ye taşınmıştır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinden sonra ise Bursa’nın faal rolü son bulmuş ve yönetim merkezi niteliğini kaybetmiştir.

Bursa’da Osmanlı Devleti hakimiyetinde, 1922 yılına kadar, MüslümanRumErmeni ve Yahudiler birlikte yaşamışlardır.

Tanzimat sonrası dönemde Hüdavendigar Vilayeti merkezliği yapan Bursa’ya 1900’lü yılların başında Biga (merkezi Çanakkale), Bilecik, Kütahya, Karesi (Balıkesir), Karahisar (Afyon) sancakları bağlı bulunmaktaydı.

Millî mücadele dönemlerinde çeşitli ayaklanmaların yaşandığı Bursa, 8 Temmuz 1920 de Yunanlarca işgal edilmiş; Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nden sonra 11 Eylül 1922’de Türk birliklerince geri alınmıştır.

Cumhuriyet dönemi

Bursa, 1987 yılında çıkarılan 3391 sayılı kanun ile büyükşehir unvanı kazandı. Başlangıçta üç ilçe (Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım) Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarına dahil edildi. 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları valilik binası merkez kabul edilerek yarıçapı 30 kilometre olan dairenin sınırlarına genişletildi. Bu sınırlar içinde kalan 7 ilçe, büyükşehir ilçe belediyeleri hâline geldi. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

21 Ekim 2014 tarihinde, Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Tanıtma Birliği tarafından Bursa şehir logosu tanıtılmıştır. Logo Bursa şehrinin markalaştırılması amacıyla tasarlanmıştır. Logoda Türk islam sanatının bilinen motiflerinden olan çintemani desende lale motifi yer almaktadır.

Coğrafya

İklim

Genelde ılıman bir iklime sahiptir. Ancak, iklim bölgelere göre de değişiklik göstermektedir. Kuzeyde Marmara Denizinin yumuşak ve ılık iklimine karşılık güneyde Uludağ’ın sert iklimi ile karşılaşılmaktadır.

İlin en sıcak ayları Temmuz – Ağustos , en soğuk ayları ise Aralık- Ocak’tır. 52 yıllık gözlem süresi itibarı ile yıllık ortalama yağış miktarı 70,6 cm.dir. İlde ortalama nispi nem % 69 civarındadır.

 

Bursa iklimi

Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
En yüksek sıcaklık (°C) 23,8 26,9 32,0 36,2 36,5 41,3 43,8 42,2 39,6 37,3 31,0 27,3 43,8
Ortalama en yüksek sıcaklık (°C) 9,6 10,9 13,7 18,8 23,7 28,4 30,8 31,0 27,2 21,7 16,4 11,7 20,3
Ortalama sıcaklık (°C) 5,4 6,3 8,4 12,8 17,6 22,1 24,6 24,3 20,1 15,2 10,7 7,4 14,5
Ortalama en düşük sıcaklık (°C) 1,7 2,2 3,6 7,1 11,2 14,9 17,2 17,1 13,6 9,9 6,0 3,5 9,0
En düşük sıcaklık (°C) −19,2 −16,8 −10,5 −3,1 0,9 4,0 9,0 8,6 4,4 −1 −5,4 −16,3 −19,2
Ortalama yağış (mm) 87,6 74,6 69,7 63,4 44,3 34,3 15,3 15,7 39,5 68,8 78,5 103,4 695,1
Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Nüfus

Güncel Nüfus Değerleri (TÜİK 4 Şubat 2020 verileri)

Bursa İl Nüfusu:3.056.120‘dir (2019 sonu). İlin yüzölçümü 10.811km2’dir. İlde  km2’ye 283 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 5.982 kişi ile Yıldırım’dır)

İlde yıllık nüfus artış oranı % 2,06 olmuştur. Nüfus en çok artan ilçe: Nilüfer (% 5,59) Nüfusu en çok azalan ilçe: Büyükorhan(-%3,74)

4 Şubat 2020 TÜİK verilerine göre 17 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 1.060 mahalle bulunmaktadır.

2019 yılı sonunda Bursa ili ve ilçelerinin yerleşim yeri ve nüfusla ilgili sayısal bilgileri
İlçe Nüfus 2018 Nüfus 2019 Fark Nüfus Artışı % Mah.Say. Alanı  km2 Yoğunluk
Büyükorhan 10.042 9.666 -376 -3,74 43 505 19
Gemlik 111.488 113.493 2.005 1,80 35 401 283
Gürsu 91.339 93.788 2.449 2,68 15 106 885
Harmancık 6.576 6.384 -192 -2,92 31 400 16
İnegöl 268.155 273.933 5.778 2,15 116 1.118 245
İznik 43.330 46.531 201 0,46 46 753 58
Karacabey 83.115 83.923 808 0,97 85 1.158 72
Keles 12.355 11.997 -358 -2,90 42 617 19
Kestel 65.256 68.204 2.948 4,52 36 396 172
Mudanya 93.707 97.631 3.924 4,19 47 369 265
Mustafakemalpaşa 100.696 101.119 423 0,42 131 1.641 62
Nilüfer 441.299 465.956 24.657 5,59 64 552 844
Orhaneli 19.492 19.387 -105 -0,54 61 838 23
Orhangazi 78.447 79.145 698 0,89 31 506 156
Osmangazi 862.516 876.048 13.532 1,57 137 621 1.411
Yenişehir 53.704 53.921 217 0,40 71 720 75
Yıldırım 653.004 657.994 4.990 0,76 69 110 5.982
BURSA     2.994.521 3.056.120 61.599 2,06 1.060 10.811 283
Bursa il nüfus bilgileri
Yıl Toplam Sıra Fark Şehir – Kır
1965 755.504 7   %44     335.048

420.456     %56

 

1970 847.884 6 %12   %49     416.662

431.222     %51

 

1975 961.639 6 %13   %53     507.106

454.533     %47

 

1980 1.148.492 6 %19   %55     636.910

511.582     %45

 

1985 1.324.015 6 %15   %63     840.094

483.921     %37

 

1990 1.603.137 6 %21   %72     1.157.805

445.332     %28

 

2000 2.125.140 5 %33   %77     1.630.940

494.200     %23

 

2007 2.439.876 4 %15   %81     1.979.999

459.877     %19

 

2008 2.507.963 4 %3   %88     2.204.874

303.089     %12

 

2009 2.550.645 4 %2   %88     2.249.974

300.671     %12

 

2010 2.605.495 4 %2   %89     2.308.574

296.921     %11

 

2011 2.652.126 4 %2   %89     2.359.804

292.322     %11

 

2012 2.688.171 4 %1   %89     2.402.012

286.159     %11

 

2013 2.740.970 4 %2   %100

%0

 

2014 2.787.539 4 %2   %100

%0

 

2015 2.842.547 4 %2   %100

%0

 

 

Ekonomi

2007 yılı nüfus sayımı resmî kesin sonuçlarına göre Türkiye’nin 4. büyük kentidir. Brookings Institution ve JP Morgan’ın 2014 yılı baz alınarak oluşturulan ekonomide yükselen kentler sıralamasında Bursa 300 şehir arasında İstanbul’un ardından 4. sırayı aldı. Aynı listede Türkiye’den İstanbul ve Bursa dışında İzmir 2 ve Ankara 9. sırada yer almıştır.

Bursa; otomotiv, tekstil, makine, gıda sanayi sektörlerinde söz sahibidir. Tarihte ilk havlu üretiminin Bursa’da gerçekleştiği söylenir. Hâlen de havlu üretimi ve ihracatı gerçekleştirilir. İpek üretimi ve bıçakçılık Bursa’nın eskiden dünyaca tanınmasını sağlamasına rağmen şu anda bitme noktasına gelmiştir.

1961 yılında kurulan Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile daha sonra oluşan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve özellikle İzmir ve Ankara yollarının çevresi Bursa’da sanayileşmenin yoğun olduğu yerlerdir. Kaplıcaları, Uludağ’ı, İskender Kebabı,Kestane Şekeri, İnegöl Köftesi,Şeftalisi, Havlusu ile meşhurdur.

Türkiye’nin ilk zeytinyağı laboratuvarı Bursa’ya kurulmuştur.

Sanayi

Otomotiv sanayi

Bursa’da otomotiv sanayi kuruluşları, otomobil, otobüs, metro, hafif metro ve tramvay vagonları ve bunlara ait yedek parçaların imalatını yapmakla birlikte, yurt içine ve yurt dışına satış yapmaktadır. Fiat (TOFAŞ), Renault, Bosch fabrikaları ve bu fabrikalara parça sağlayan diğer fabrikalar sayesinde Bursa önemli bir otomotiv kentidir. Şehrin göç almasındaki en büyük etkenlerin başında bu fabrikalar gelir.

Mobilya sanayi

İnegöl İlçesinde Organize sanayi bölgesinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca İnegöl ilçesinde sadece mobilya üzerine satış yapan İnegöl Mobiliyum AVM bulunmaktadır.

Tekstil sanayi

Türkiye’deki birçok yerli tekstil markasının fabrikaları ve Bursa Uluslararası Tekstil Ve Ticaret Merkezi Bursa’da bulunmaktadır. Ayrıca tekstil sanayi olarak da Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri konumundadır.

Kültür

 

UNESCO Dünya Mirası
Resmî adı Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu
Ülke  Türkiye
Tür Kültür
Kriter i, ii, iv, vi
Referans 1452
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 2014 (38. Oturum)
* Dünya Mirası resmî listesi.
** UNESCO resmî sınıflandırması.

2000’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Bursa, 2014’te ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Türkiye’nin ilk tekstil müzesi Bursa’dadır.

Uluslararası Bursa Festivali 1962 yılından beri, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın (BKSTV) koordinasyonunda düzenleniyor. Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, temeli 1997 yılında atıldı. Bursa Botanik Parkı, 1998 yılında hizmete açılmıştır. Bursa Hayvanat Bahçesi, 1998 yılında hizmete açılan Avrupa standartlarındaki hayvanat bahçesidir.

Sanat

Karagöz Gölge oyunu, tarihte Bursa’nın Türk kültür yaşamına kazandırdığı en önemli etkinliklerden birisidir. Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasında yer alan Tayyare Kültür Merkezi, mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun projesi doğrultusunda Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) tarafından yaptırılmış ve 1932 yılında Bursa’da hizmete açılmıştır. Bursa Devlet Tiyatrosu 1957 yılında kuruldu. Bursa Devlet Türk Sanat Müziği Korosu 1991 yılında kuruldu, Kültür Bakanlığı’na bağlı.

Halk oyunları

Kılıçkalkan, yörenin ünlü halkoyunudur. Bunun yanı sıra Uludağ yöresi Türkmen oyunları olan Güvende, Sekme, Çiftetelli, Düz Oyun, Büyük Oyun ilgi çekicidir.

Mutfak

 • İskender Kebap
 • Kestane Şekeri
 • Tirilye Zeytini
 • Gemlik Sofralık Zeytini
 • Kemal Paşa Tatlısı
 • Sütlü Bursa Helvası
 • İnegöl Köfte
 • Bursa Kebabı
 • Ciğer Sarma
 • Mağlıç Peyniri
 • Mihaliç Peyniri
 • Pideli Köfte
 • Cevizli Lokum
 • Kaymaklı Ekmek Kadayıfı
 • Cantık
 • Tahinli pide

 

Turizm

 • Uludağ
 • Gölyazı
 • Mudanya
 • İznik
 • Cumalıkızık
 • Karacabey Longoz Ormanları
 • Tümbüldek Kaplıcaları
 • Uluabat Gölü
 • Somuncu Baba Türbesi
 • Ulu Cami
 • Emir Sultan Camii
 • Yeşil Türbe
 • Tarihi Çınar
 • Ağlayan Çınar
 • Bursa Kalesi
 • Oylat
 • Keramet Su Kaplıcası
 • Suuçtu Şelalesi

Alışveriş merkezleri ve hipermarketler

 • AS Merkez (Yalova Yolu Caddesi)
 • Anatolium (Yalova Yolu Caddesi, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali yanı)
 • Korupark (Mudanya Caddesi, Emek Kavşağı)
 • Zafer Plaza (Cemal Nadir Caddesi)
 • Kent Meydanı AVM (Kıbrıs Şehitleri Caddesi)
 • Carrefour AVM (İzmir Bulvarı, Orhaneli Kavşağı)
 • Carrefour Hipermarket (x2) (Anatolium AVM – CarrefourSA AVM)
 • Carrefour Express (x3) (Kent Meydanı AVM – Nalbantoğlu – Bademli)
 • Nilpark (İzmir Bulvarı, Orhaneli Kavşağı)
 • Özdilek AVM (x3) (Geçit – Yalova Yolu Caddesi – İzmir Yolu Caddesi)
 • Özdilek Hipermarket (x7) (Gürsu-Kaplıkaya – Ataevler – İnegöl – Gemlik – Özlüce – Mudanya)
 • Koçtaş (x3) (Korupark AVM – Yalova Yolu Caddesi – CarrefourSA AVM)
 • Metro (x2) (Yalova Yolu Caddesi – İzmir Bulvarı)
 • Meridyen Avm(Unlu Cadde – Heykel)
 • Kipa (x3) (Mudanya-Mustafakemalpaşa)-Korupark AVM)
 • İnegöl AVM (İnegöl Şehirlerarası Otobüs Terminali yanı)
 • İnegöl 5M Migros (Bursa’daki tek 5M Migros’tur).
 • Migros (x13)(Küçükkumla – Mudanya – Mudanya Sahili – Ertuğrul – Nilüfer – Beşevler – Bursa Modern – Bademli – Altıparmak – As Merkez – Zafer Plaza – Kükürtlü – İnegöl AVM)
 • IKEA (Yalova Yolu Caddesi, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali yanı
 • Endülüs Park (Bursa Mudanya Yolu)
 • Marka AVM (Carrefoursa AVM arkası)

Büyük parklar

Azerbaycan – Türkiye Kardeşlik ve Soydaşlık Parkı

Reşat Oyal Kültür Parkı

Bursa Botanik Parkı

Bursa Botanik Parkı

 • Bursa’daki büyük parklardan bazıları;
 • Reşat Oyal Kültür Parkı 1955’te açılan bünyesinde çay bahçeleri, lokantalar, açık hava tiyatrosu bulunur.
 • Uludağ Milli Parkı Dünyaca ünlü Türkiye’nin en önemli kayak merkezidir.
 • Merinos Parkı İçerisinde nikâh salonu, konservatuvar, kültür merkezide barındıran büyük bir parktır.
 • Teoman Özalp Parkı Hamitler Mahallesi’nde yer alan, içinde Hamitler Sosyal Yaşam Merkezi bulunan büyük bir parktır.
 • Azerbaycan- Türkiye Kardeşlik Parkı Azerbaycan ile olan bağları güçlendirmek amacıyla yapılmış güzel bir parktır.
 • Atatürk Kent Ormanı Bursa halkının hafta sonlarında soluk aldığı Bursa’nın inci tanesi kent ormanıdır.
 • Hüdavendigar Kent Parkı 500 bin metrekare alana sahip olan Hüdavendigar Kent Parkı Bursa’nın en büyük parkıdır. İçerisinde spor faaliyet alanları, büfe, kafe, lokanta, restoran, idari birimler ve çevre birimlerini barındırmaktadır.
 • Bursa Hayvanat Bahçesi Avrupa Standartlarında bir hayvanat bahçesidir.
 • Bursa Botanik Parkı Binlerce çeşit bitki ve ağacın bulunduğu Avrupa standartlarında büyük bir park.
 • Mihraplı Park İçerisinde Şehitlik bulunan büyük bir parktır.
 • Minia Yıldırım Yıldırım ilçesindeki tarihi yerlerin küçültülmüş maketlerinin bulunduğu parktır.
 • Kaplıkaya Cazibe Merkezi İçerisinde akvaryumların, balık tutma göletlerinin, yürüyüş yollarının, tenis kortlarının, kaykay pistinin bulunduğu dev parktır.
 • İnegöl Hikmet Şahin Kültür Parkı İçinde Büyük Suni Göl, Yeşillik alanlar, koşu ve yürüyüş parkurları, Nikâh Dairesi, Büyük Meydan, Açık Hava Konser ve Gösteri Alanı, Çocuk Trafik Eğitim Merkezi, Spor Merkezi, Amfitiyatro, Kafeler ve Restaurantlar, LunaPark ve Mobilya Fuar Alanınında olduğu Bursa ilindeki önemli parklardan biridir, İnegöl ilçesinde bulunmaktadır.
 • İnegöl Botanik Parkı (Sanayi Parkı) İnegöl Sanayi Semtinde bulunan yürüyüş, koşu ve gezi parkurlarının da bulunduğu Süs Havuzu ve Kameriyeleriyle İnegöl’de bulunan önemli parklardandır.
 • İnegöl Kuğulu Parkı İnegöl semtinde bulunan tarihi havuzu ve kuğularıyla ünlü park.
 • İnegöl Şehir Parkı Bursa-Ankara Yolu üzerinde bulunan yürüyüş, gezi ve ailece oturulabilecek Bursa’da bulunan yeşil parklardan biridir.

Doğal mekânlar

 • Aras Şelalesi
 • Suuçtu Şelalesi
 • Saitabad Şelalesi
 • Ayvaini Mağarası
 • Görecik Yaylası
 • Kocayayla
 • Sadağ Kanyonu
 • Sansarak Kanyonu
 • Cumalıkızık
 • Gölyazı
 • Uludağ Milli Parkı
 • İznik Gölü
 • Misi
 • Aliç Yaylası
 • Ilıca
 • Karacabey Longoz Ormanları

Kale ve surlar

 • Bursa Kalesi
 • İznik Kalesi
 • Kestel Kalesi
 • Kite Kalesi
 • Ulubat Kalesi
 • Yer Kapı
 • Pınarbaşı Kapısı
 • Zindan Kapı
 • Kaplıcalar Kapısı
 • İstanbul Kapısı
 • Lefke Kapısı
 • Yenişehir Kapısı
 • Gazi Akdemir Hisarı
 • Balabanbey Hisarı

Tekkeler

 • Karabaş-i Veli Tekkesi Kültür Merkezi
 • Hacı İbrahim Tekkesi

Camiler

 • II. Murat Cami
 • Abdal Murat Cami
 • Abdal Cami
 • Ahmet Dai Cami
 • Ahmet Paşa Fenari Cami
 • Alaaddin Cami
 • Ali Paşa Cami
 • Altıparmak Cami
 • Araplar Cami
 • Armutlu Cami
 • Ayaz Köyü Cami
 • Aynalı Cami
 • Akşemsettin Camii
 • Baba Sultan Cami
 • Baruthane Cami
 • Başçı İbrahim Cami
 • Beyazıt Paşa Cami
 • Bedrettin (Hafsa Sultan) Cami
 • Beşikçiler Cami
 • Bilal-i Habeşi Cami
 • Cuma Cami
 • Cumalıkızık Cami
 • Çardak Cami
 • Çamaşırlık Cami
 • Taya Kadın Cami
 • Timurtaş) Cami
 • Duhtter-i Şerif (Fışkırık) Cami
 • Duran Cami
 • Ebu İshak Cami
 • Edebali Cami
 • Emir Sultan Cami
 • Ertuğrul Cami
 • Eski Cami
 • Ehli-Beyt Cami
 • Gazi Orhan Cami
 • Hacılar Cami
 • Hamzabey Cami
 • Hüdavendigar Cami
 • Hürriyet Merkez Cami
 • Hacı Ömer Raca Cami
 • İbni Bezzaz Cami
 • İbrahim Paşa Cami
 • İmam-ı Azam Cami
 • İshakpaşa Cami
 • İvaz Paşa Cami
 • Karaçelebi
 • Kasım Efendi Cami
 • Kavaklı Cami
 • Kiremitçi Cami
 • Kurşunlu Cami
 • Lazlar Cami
 • Maksem Cami
 • Malhatun Cami
 • Merkez Cami
 • Meşeli Cami
 • Mevlana Cami
 • Mollaarap Cami
 • Molla Fenari Cami
 • Musababa Cami
 • Malhatun Cami
 • Namazgah Cami
 • Orhangazi Vakfı Cami
 • Örnekköy Cami
 • Piremir Camii
 • Sani Konukoğlu Cami
 • Selimiye Cami
 • Selimzade Cami
 • Sıracevizler Cami
 • Sinanbey Cami
 • Sinandede Cami
 • Soğukkuyu Cami
 • Somuncu Baba Cami
 • Şahadet Cami
 • Şekerhoca Cami
 • Şerefüddin Paşa Cami
 • Şeyh Müftü Cami
 • Şible Cami
 • Tuzpazarı Cami
 • Ulu Cami
 • Ulu Kubbeli Cami
 • Üç Kuzular Cami
 • Üftade Cami
 • Zeynel Abidin Cami
 • Veled-i Yaniç Cami
 • Yerkapı (Bab-i Zemin) Cami
 • Yeşil Cami
 • Yeşilyayla Cami
 • Yıldırım Cami
 • Yiğit Cedid Cami
 • Yiğit Köhne Cami
 • Zeyniler Cami
 • Yunus Emre Cami

Mescitler

 • Acem Reis (Arap Dede) Mescidi
 • Akbıyık (Veled-i Harir) Mescidi
 • Alacahırka Mescidi
 • Alanyeri (İsmail Hakki) Mescidi
 • Azeb Bey Mescidi
 • Çakırağa (Mecnun Dede) MescidiÇukur Mahalle Mescidi
 • Davut Paşa Mescidi
 • Mina Mescidi
 • Ebu İshak Mescidi
 • Güngörmez Mescidi
 • Hacı Sevinç Mescidi
 • Hacı Seyfettin Mescidi
 • İmaret-i İsabey Mescidi
 • Reyhan Mescidi
 • Selçuk Hatun Mescidi
 • Tahtalı Mescid
 • Yeni Kaplıca Mescidi

Türbeler

 • Abdal Mehmet Türbesi
 • Abdüllatif Kutsi (Zeyniler) Türbesi
 • Ahmed Paşa Türbesi
 • Akbıyık Türbesi
 • Azeb Bey Türbesi
 • Cem Sultan Türbesi
 • Çobanbey Türbesi
 • Devlet Hatun Türbesi
 • Ebu İshak Kazeruni Türbesi
 • Emir Sultan Türbesi
 • Eskici Mehmet Dede Türbesi
 • Gazi Timurtaş Türbesi
 • Hamzabey Türbesi
 • Hatuni İhsa Sultan Türbesi
 • Hatice Sultan Türbesi
 • Hatuniye Türbesi
 • Havlucu Ahmet Efendi Türbesi
 • İsmail Hakkı Bursevi Türbesi
 • Kara Mustafa Paşa Türbesi
 • Mükrime Hatun Türbesi
 • Okçu Baba Türbesi
 • Umur Bey Türbesi
 • Orhan Gazi Türbesi
 • Osmangazi Türbesi
 • Süleyman Çelebi Türbesi
 • Şahin Baba Türbesi
 • Şehzade Mahmut Türbesi
 • Şehzade Mustafa Türbesi
 • Şehzade Mustafa Türbesi
 • Şirin Hatun Türbesi
 • Üç Kuzular Türbesi
 • Yeşil Türbe
 • Yıldırım Bayezid Türbesi
 • Somuncu Baba Türbesi
 • Tezveren Türbesi
 • Üftade Hazretleri Türbesi
 • Babasultan Türbesi

Medreseler

 • Lala Şahin Paşa Medresesi
 • Muradiye Medresesi
 • Gökdere Medresesi
 • Molla Yegan Medresesi
 • Vaiziye (Mahkeme) Medresesi
 • Yeşil (Sultan) Medresesi
 • Şair Ahmet Paşa Medresesi
 • Eynebey Medresesi

Kiliseler

 • Çamlıca Köyü Kilisesi
 • Çatalağıl Kilisesi
 • Eski Karaağaç Köyü Kilisesi
 • Fransız Kilisesi
 • Ermeni Kilisesi
 • Georgios Gürcü Kilisesi
 • Harmanlı Köyü Kilisesi
 • Dereköy Kilisesi
 • Hagios Taxiarchoi Kilisesi
 • Theotokos manastır Kilisesi
 • Karakoca Köyü Kilisesi
 • Koimesis Tes Theotokos Kilisesi
 • H.Konstantinos Kilisesi
 • Michael Taxiarches Kilisesi
 • Theodoros Kilisesi
 • Ayasofya Kilisesi
 • Derecik Bazilikası
 • H.Apostoloi Kilisesi
 • Gürle Köyü Kilisesi

Müzeler

 • Bursa Kent Müzesi
 • Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
 • Hünkar Köşkü Müzesi
 • Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
 • Bursa Arkeoloji Müzesi
 • Bursa Ormancılık Müzesi
 • Bursa Tekstil Müzesi
 • Osmanlı Evi Müzesi
 • Atatürk Evi Müzesi
 • Hüsnü Züber Evi
 • Yeşil İslam Eserleri Müzesi
 • Bursa Enerji Müzesi
 • Bursa Kılıç Kalkan Evi Müzesi
 • Bursa Göç Tarihi Müzesi
 • Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi

Arkeolojik sit alanları

Antik dönemde Bursa,Misya ve Bitinya bölgeleri sınırları içinde kalmaktadır.

Antik kentler

 • Adraneia / Hadriani  (Orhaneli)
 • Apollonia (Gölyazı)
 • Kios / Prousias ad Mare (Gemlik)
 • Lopadion (Uluabat)
 • Miletopolis /Mileda (Mustafakemalpaşa)
 • Myrleia / Apameia / Montaneia (Mudanya)
 • Nikaia (İznik)

Höyükler

 • Aktopraklık Höyüğü,(Nilüfer-Akçalar)
 • Ilıpınar Höyüğü,(Orhangazi)

Hanlar

 • Balı Bey Hanı
 • Emir Han
 • Eski Yeni Han
 • Hoca Dursun Hanı
 • Geyve Han
 • Kapan Hanı
 • Doğan Gözü Hanı
 • Kütahya Hanı
 • Eskişehir Hanı
 • İpek Han
 • Koza Han
 • Pirinç Han
 • Tuz Hanı
 • Fidan Han
 • Kurşunlu Hanı
 • Issız Han
 • Apolyont Hanı
 • Eski Tahal Hanı

Köprüler

 • Abdal Köprüsü
 • Cılımboz Köprüsü
 • Demirtaş Köprüsü
 • Irgandı Köprüsü
 • Mihraplı Köprüsü
 • Meydancık Köprüsü
 • Setbaşı Köprüsü
 • Tatarlar Köprüsü
 • Boyacıkulluğu Köprüsü

Kaplıcalar

Ağaçhisar Kaplıcası

Yeni Kaplıca

 • Armutlu Kaplıcası
 • Bademli Bahçe Kaplıcası
 • Tümbüldek Kaplıcaları
 • Gemlik (Terme) Kaplıcası
 • Ilıcaksu Kaplıcası
 • Orhangazi Keramet Kaplıcası
 • Oylat Kaplıcası
 • Sadağ Kaplıcası
 • Vakıfbahçe (Çekirge) Kaplıcası
 • Ağaçhisar Kaplıcası
 • Yeni Kaplıca
 • Armutlu Kaplıcası
 • Bademli Bahçe Kaplıcası
 • Dümbüldek Kaplıcası
 • Gemlik (Terme) Kaplıcası
 • Ilıcaksu Kaplıcası
 • Orhangazi Keramet Kaplıcası
 • Oylat Kaplıcası
 • Sadağ Kaplıcası
 • Vakıfbahçe (Çekirge) Kaplıcası

Kültür merkezleri

 • Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi
 • Tayyare Kültür Merkezi
 • Akpınar Kültür Merkezi
 • Konak Kültür Evi
 • Fethiye Kültür Merkezi
 • Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi
 • Barış Manço Kültür Merkezi
 • Adile Naşit Kültür Merkezi
 • Görükle Çağdaş Eğitim Kooperatifi Kültür Salonu
 • Suare Kültür Merkezi
 • Ördekli Hamamı Kültür Merkezi
 • Yıldırım Kültür Merkezi
 • Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi
 • Karabaş-ı Veli Kültür Merkezi

 

Konum

Konum Bilgileri
İlçe Kuruluş Yılı Alanı km² Rakım mt. Merkeze Uzaklık km Ulaşan Yollar
Büyükorhan 1987 505 799 87  =>

=>

Gemlik Cumh.önce 401 7 29  /

,

Gürsu 1990 106 112 11
Harmancık 1987 400 689 96  ,

,

İnegöl Cumh.önce 1.118 294 45  /

,

İznik 1930 753 103 77
Karacabey Cumh.önce 1.158 15 71  /

,

/

Keles 1953 617 1.026 64  =>

=>

Kestel 1990 396 122 12
Mudanya Cumh.önce 369 5 28  ,

,

Mustafakemalpaşa Cumh.önce 1.641 60 87  /

=>

,

Nilüfer 1987 552 121 8  /

,

,

/

Orhaneli Cumh.önce 838 491 58  =>
Orhangazi Cumh.önce 506 115 47  /

,

,

Osmangazi 1987 621 173 0  /

,

,

Yenişehir Cumh.önce 720 229 54  ,
Yıldırım 1987 110 160 5  /

,

BURSA Cumh.önce 10.813 238

Spor

Ana madde: 

Bursa’da spor

Futbol

Bursaspor 2009-10 sezonunda Süper Lig şampiyonu olmuştur. Süper lig tarihinde şampiyon olan 5. takımdır. Anadolu kulüpleri içinde Trabzonspor’dan sonra şampiyon olmuş tek futbol kulübüdür. Bursaspor’un müzesinde çeşitli kupaların yanı sıra bir adet Türkiye Kupası da vardır. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Liginde gruplara kalan ilk Anadolu kulübüdür. Kulübün Teksas adıyla Türkiye çapında tanınan taraftar grubu vardır.

2018-19 Sezonu sonunda, Bursaspor süper ligden 1.lige düşmüştür. İnegölspor 2. ligde, Karacabey Birlikspor 3.ligde yer almıştır. BAL’daki 5 takımından ikisi küme düşmüştür.

Türkiye Kupası’nda 3 lig takımı katıldıkları turlarda elenmişlerdir.

Basketbol

Tofaş 1998-99 ve 1999-2000 sezonlarında Türkiye Basketbol Ligi şampiyonu olmuştur.

2017-2018 sezonunda Avrupa kupalarına basketbol erkekler EuroCup’ da Tofaş grup 5.si olarak elenmiştir.

2018-19 Sezonu sonunda Tofaş, play-off maçları yarı finalinde elenerek lig 3.sü olmuştur. Bursaspor Erkek basketbol takımı ligi şampiyon bitirerek süper lige çıkmıştır. Bursa BŞB (1.lig K.) ve Final Gençlik (1.lig E.) liglerinde kalmıştır. 2.ligde 1, EBBL’de 2 takımı yer almıştır.

Federasyon kupasında Bursaspor, kupa 2.si olmuştur. Tofaş, EuroCup’da başarılı olamamıştır.

Voleybol

Bayanlar Voleybol 1. Liginde Nilüfer Belediyesi mücadele vermektedir. Bu alanda Bursa Büyükşehir Belediyespor (kadın voleybol takımı) Cev Challenge Kupasını alarak Avrupa Şampiyonu olmuştur.

2017-2018 sezonunda Challenge Cup’ da Bursa Büyükşehir Belediyespor, geçen yıl şampiyon olduğu kupada bu yıl 2.olmuştur.

2018-2019 Sezonu sonunda Nilüfer Belediye ve İnegöl Belediyespor süper liglerde yer almışlardır. Erkekler 1.liginde yer alan Bursa BŞB, süper lige yükselmiştir. 2.liglerdeki 5 takımından İnegöl Belediyespor (E) 2.takımı, 1.lige, Bölgesel ligden Nilüfer Belediye (K) 2.takımı 2.lige çıkmıştır.

Kupa Voley K.adınlar ‘da Nilüfer Belediye çeyrek finalde elenmiştir.

Hentbol

2018-2019 sezonunda hentbol süper liglerinde erkeklerde Nilüfer Belediyespor, kadınlarda Osmangazi Belediyespor yer almıştır. 2.lig kadınlarda Mudanya Belediye SK ligi tamamlamıştır.

Önemli spor tesisleri:

Bursa Büyükşehir Belediye Stadı (43.331), Tofaş Spor Salonu (7.500), Cengiz Göllü Spor Salonu (5.000), Atıcılar Kapalı Yüzme Havuzu-olimpik (2.500), Bursa Osmangazi Hipodromu (2.690) ve Uludağ Kayak Merkezidir.

Yönetim

Ana madde: 

Bursa’nın ilçeleri

Merkezi Yönetim

Büyükşehir illerinde Merkezi yönetim Vali, İl Müdürleri ve İl Danışma Kurulundan oluşur.

Bursa, bir ‘büyükşehir’dir. Bu özelliğine göre yönetimi belirlenmiştir. Protokolde ilk sırada yer alan Vali, merkezi yönetimi temsil eder ve Cumhurbaşkanı tarafından atanır.

Büyükşehir yapılan illerde, İl Genel Meclisi, yetki ve görevlerini Büyükşehir Belediye Meclisi’ne devretmiş ve kaldırılmıştır.

Bursa Valisi 1969-Alaca doğumlu Yakup CANBOLAT 7 Kasım 2018’de tarihinde Konya Valisi iken atanmıştır.

Vali ve Kaymakamlara ait bilgiler Bursa’nın ilçeleri sayfasında gösterilmiştir.

Yerel yönetim

Ayrıca bakınız: 

Bursa’nın ilçeleri

Büyükşehir belediyelerinde yerel yönetim, Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Encümeni’nden oluşur.

Yerel yönetimi temsil eden Büyükşehir Belediye Başkanı, ildeki tüm seçmenlerin oy çokluğu ile seçilir. Yerel seçimlerde İlçe Belediye Başkanı ve İlçe Belediye Meclisi için de oy kullanılarak ilçelerin belediye meclisleri oluşur. İlçe Belediye meclislerinden alınan üyelerle (başkan kontenjanı, ilçe nüfusu ve parti oy oranına göre) de Büyükşehir Belediye Meclisi oluşur. Bu mecliste ilçe belediye başkanları da yer alır. Meclisin başkanı Büyükşehir Belediye Başkanı’dır.

Büyükşehir belediye encümeni, belediye başkanının başkanlığında, belediye meclisinin kendi üyeleri arasından bir yıl için gizli oyla seçeceği beş üye ile biri genel sekreter, biri malî hizmetler birim amiri olmak üzere belediye başkanının her yıl birim amirleri arasından seçeceği beş üyeden oluşur.(5216 saylı kanun 16.madde)

Büyükşehir yapılan illerde, İl Genel Meclisi, yetki ve görevlerini Büyükşehir Belediye Meclisi’ne devretmiş ve kaldırılmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, 1970-İnegöl doğumlu Alinur Aktaş (AK Parti), 31 Mart 2019 seçimlerinde %49,63 oy oranıyla seçilmiştir.

İlçe belediyeleri, 2019 Türkiye yerel seçimleri sonuçlarına göre, üç değişik parti tarafından yönetilmektedir. AK Parti 13, CHP 3 ve MHP 1 ilçe belediyesi kazanmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi üye sayısı 102’dir (Büyükşehir Belediye Başkanı, 17 ilçe belediye başkanı ve 84 üye). AK Parti 59, CHP 22, İYİ Parti 11 ve MHP 10 üyeye sahiptir.

Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına ait bilgiler Bursa’nın ilçeleri sayfasında gösterilmiştir.

Eğitim

Üniversiteler

 • Uludağ Üniversitesi, 1975 yılında Bursa Üniversitesi adıyla kurulup 1982 yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa’nın ilk üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Merkez yerleşke olan Görükle Yerleşkesi’ne araç ile 5 dakika uzaklıktaki Görükle yerleşimi, barındırdığı çeşitli seçenekler sunan çok sayıda apart, özel yurt ve özellikle öğrenci odaklı kiralık daireler ile ideal konaklama merkezidir. Diğer yerleşkeleri İnegöl, Gemlik Suni ipek Asım Kocabıyık, Ali Osman Sönmez, Mudanya, Yenişehir İbrahim Orhan, İznik, Mustafakemalpaşa, Karacabey, Orhangazi, Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan’dır.
 • Bursa Teknik Üniversitesi, 2010 yılında yasal olarak kabul edilerek kurulmuştur. Şu anda Yıldırım Yerleşkesi ve Osmangazi Yerleşkesi’nde hizmet vermektedir. Doğa Bilimleri Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Orman Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nden oluşan bölümler bulunmaktadır.
 • Bursa Orhangazi Üniversitesi, Bursa’nın ilk vakıf üniversitesidir. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabulüne başlamıştır. Bünyesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nden bulunmaktadır.
 • Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, Fabrika-i Hümayun adlı eski ipek fabrikasında hizmet vermektedir.
 • Bahçeşehir Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Merkezi
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi, Lisansüstü Eğitim Merkezi
 • Okan Üniversitesi, Bursa Sürekli Eğitim Merkezi
 • Bilgi Üniversitesi, Bursa Sürekli Eğitim Merkezi
 • Plato Meslek Yüksekokulu, Bursa Sürekli Eğitim Merkezi

İlköğretim ve ortaöğretim kurumları

Bursa sınırları dahilinde çok sayıda ilk ve orta dereceli eğitim kurumu bulunmaktadır.

Halk eğitim merkezleri

 • Nilüfer Halk Eğitim Merkezi
 • Gürsu Halk Eğitim Merkezi
 • Osmangazi Halk Eğitim Merkezi
 • Yıldırım Halk Eğitim Merkezi
 • Kestel Halk Eğitim Merkezi
 • Gemlik Halk Eğitim Merkezi
 • İnegöl Halk Eğitim Merkezi

Medya

Bursa, yerel medya kuruluşlarının en fazla olduğu illerden biridir. Bursa’da 27’si merkezde olmak üzere toplam 38 yerel radyo kanalı, 6 yerel televizyon kanalı, 20’si merkezde toplam 46 yerel gazete bulunmaktadır. Bunun yanında kentin cemiyet hayatını ve gece yaşantısını anlatan magazin dergileri ve yerel ekonomi dergileri de Bursa’nın diğer yerel basın kuruluşlarıdır. Yerel basın kuruluşları haricinde tüm ulusal radyo ve TV kanalları da Bursa’da farklı frekanslarda yayın yapmaktadır. Şehirde ayrıca, Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Demirören Haber Ajansı gibi önemli haber ajanslarının büroları bulunmaktadır.

Yerel televizyon kanalları

 • Flash TV (1992-2000) (2000 yılından sonra stüdyolarını İstanbul’a taşımış 2019’da ise kapanmıştır.)
 • OLAY TV (1994-2019) (2019 yılında kapandı. 2020 yılında tekrar yayına başlayacağı iddia edildi)
 • ASTV (1995-Günümüz)
 • Line TV (2006-Günümüz)
 • Bursa TV (2011-Günümüz)
 • Köy TV (2010-Günümüz)
 • BursasporTV (BSTV) (2009-Günümüz)
 • ON6 TV (İnegöl) (1995-Günümüz) (Eski adı: Kanal16)
 • Süper Kanal TV (İnegöl) (1993-Günümüz)

Bursa’da yayın yapıp kapanan Yerel TV Kanalları

 • Renk TV (RTV) (1995-1996)
 • Marmara TV (?-2010) Köy TV olarak devam etmektedir.
 • İTV (İnegöl TV) (1993-1995)
 • Yenice TV (İnegöl) (1999-2009)
 • Kanal ON (İnegöl) (2009-2010)

Yerel radyo kanalları

 • 88.3 Bursa Sancak FM
 • 89.5 Radyo Şampiyon
 • 90.3 Radyo Extra
 • 90.5 Olay FM
 • 91.3 Radyo24-Bursa
 • 91.5 Radyo Şimşek
 • 91.7 Uludağ FM
 • 92.6 Radyoaktif
 • 93.4 Bursa Doğuş FM
 • 94.2 Radyo Bursa’da Bugün
 • 94.4 Radyo Türk
 • 95.4 Radyo BU
 • 95.6 RadyoS
 • 96.3 Radyo 16
 • 99.1 RadioLine
 • 99.3 Radyo Vizyon
 • 100.9 Radyo Pozitif
 • 101.6 Bursa Polis Radyosu
 • 101.9 Bursa Karadenizim FM
 • 103.3 Rahmet FM
 • 103.7 Radyo Maksimum
 • 104.3 Bursa Karadeniz FM
 • 105.3 Radyo Venüs
 • 105.5 Bursa FM
 • 106.5 Radyo Park
 • 106.7 Radyo Davet
 • 107.1 Radyo Poyraz
 • 107.3 Radyo Nida
 • 107.9 Bursa Gonca FM
 • 92.4 Gençses FM (İnegöl)
 • 94.8 Radyo Güneş (İnegöl)
 • 101.7 Radyo Medya (İnegöl)
 • 102.1 Deniz FM (İnegöl)
 • 93.8 Radyo Cennet (Mustafakemalpaşa)
 • 96.1 Dost FM (Mustafakemalpaşa)
 • 96.5 Radyo 14 (Mustafakemalpaşa)
 • 100.7 1001FM (Binbir FM) (Mustafakemalpaşa)
 • 101.5 Karacabey FM (Karacabey)
 • 106.9 Yörem FM (Karacabey)
 • 105.7 Orhangazi FM (Orhangazi)

Yerel gazeteler

 

 • Olay Gazetesi
 • Bursa Hakimiyet
 • Bursa Haber
 • Bursa Kent
 • Bursa Meydan
 • Bursa Gerçek
 • Ayrıntı Gazetesi
 • Gazete Avrupa
 • Gazete Bursa
 • Yıldırım Gazetesi
 • Şehir Medya
 • Yörem Güncel
 • Yaşayan Bursa
 • İnegöl Yıldırım
 • İnegöl Okur
 • İnegöl HaberYorum
 • İnegöl Genç Gazete

Altyapı

Ulaşım

Şehir içi ulaşım 1998’e kadar Taksi, Dolmuş ve Belediye otobüsü gibi klasik sistemlerle karşılanıyordu. 1998’de Bursa metrosu’nun temeli atıldı ve 2002’de işletmeye açıldı. Bursa ile Uludağ arasında ulaşımın sağlanması amacıyla bir Teleferik hattı kullanılmaktadır. Bu teleferik hattı, Türkiye’nin ilk ve en uzun teleferik hattıdır.

Heykel – Kent Meydanı arasında T1 tramvay hattı ve Cumhuriyet Caddesi – İncirli Caddesi üzerinde bir tramvay hattı bulunmaktadır. Bursa tramvay hatlarında ASELSAN tarafından üretilen ve Türkiye’de üretilen ilk tramvay olan İpekböceği, 2013’ten beri işlemektedir.

Kara yolu

Şehir içi ulaşım ise BURULAŞ’a aittir. Bursa’da çok sayıda belediye otobüsü, halk otobüsü minibüs, dolmuş ve taksi bulunur. Otobüs, tramvay ve metroda ücretler Bursakart adı verilen manyetik kartla tahsil edilir. 75 dk. içinde metro-otobüs aktarmalarında ücretlendirmede indirim olur.

Hava yolu

Bursa’da hava ulaşımı Bursa Yenişehir Havalimanı aracılığıyla yapılır. Anadolu da birçok merkeze Ankara aktarmalı sefer düzenlenmektedir. Havalimanı Yenişehir ilçesinde bulunur. Hava yolunun şehrin merkezinde bulunmamasının sebebi eskiden askeri amaçla kullanılan yedek hava meydanının sivilleştirilmiş olmasıdır. Ayrıca İstanbul’da bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’na BURULAŞ tarafından otobüs seferleri düzenlenmektedir.

 • Anadolu Jet: Diyarbakır, Erzurum, Muş, Trabzon, Gaziantep,Ankara ve aktarmalı olarak diğer şehirler
 • Burulaş tarafından İstanbul Haliç – Gemlik arası işletilen düzenli deniz uçağı faaliyeti zarar ettiği gerekçesiyle 17 Kasım 2017’de durdurulmuştur, ancak özel uçuşlar devam etmektedir.

Deniz ulaşımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İDO’ya karşı çıkarmış olduğu BUDO Mudanya’dan İstanbul’a deniz otobüsü seferleri yapmaktadır. İDO aracılığıyla da Güzelyalı, Mudanya’dan İstanbul’a deniz otobüsü ve feribot ulaşımı yapılır. Ayrıca BURULAŞ yaz aylarında körfez seferleri düzenlemektedir.

Demir yolu

Türkiye’de demir yolu ulaşımı ilk olarak 1892’de yapılan Mud

Başa dön tuşu
Call Now ButtonTıkla Servis Kaydı Oluştur